+48 603 665 051 / +48 601 956 627 lechtim@wp.pl

Są branże, które szturmem zdobywają rynek i równie szybko… rosną. W budownictwie hal stalowych, eksperci obserwują rozwój całego sektora. Coraz nowsze technologie. Doskonalsze materiały. Wreszcie – gotowe pakiety rozwiązań. Dzięki tym składnikom skraca się czas budowy magazynów, rosną parametry izolacji termicznej, a walory użytkowe – są coraz lepsze!

Hale ze stali – technologia na polu eksperckim

Innowacyjna technologia jest kluczowa, ale nie zawsze wystarczy. Liczy się też gruntowna wiedza i warsztat zawodowy… wykonawcy hali. Te składniki są przepisem na sukces – hala wybudowana na czas i w ramach budżetu. Co ważne, przy zachowaniu bezpieczeństwa budynku (i ludzi w nim przebywających!), dopilnowaniu kosztów utrzymania magazynu i trwałości użytych materiałów budowlanych.

fot. hala magazynowa o wym. (L=20m x S=25m x H=5m ) zaprojektowana do potrzeb Klienta.

Na co zwrócić uwagę przy budowie hali magazynowej? Podpowiadamy niżej!

Projekt budowlany hali magazynowej

Dobrze wykonany projekt – nawet 40% sukcesu inwestycji! Nie chodzi jedynie o jego zawartość merytoryczną, ale również o przejrzystość części opisowej i rysunkowej. Te powinny być czytelne na każdej płaszczyźnie – zarówno dla specjalisty w branży, przez kosztorysanta do Inwestora. Jak ognia unikamy „domyślania się” w kolejnych fazach budowy – co projektant mógł mieć na myśli? Czy nie jego błąd nie jest spowodowany tzw. kopiowaniem innego projektu? Nie ma tu miejsca na domysły!

Możemy zyskać lub stracić – już na etapie projektu!

O ile znalezienie projektanta z okolicy, który wykona projekt hali stalowej szybko i niedrogo, nie jest takie trudne, o tyle na zaawansowanych etapach realizacji może to zrodzić mnóstwo nieprzewidzianych problemów. Finalnie  – to inwestor dopłaca z własnej kieszeni, aby przedsięwzięcie wykonać zgodnie z umową. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonego projektanta. Tego, który ma doświadczenie w projektowaniu hal stalowych, a nie jedynie domów jednorodzinnych. Oszczędność na tym etapie, może być kosztowna…

Odwiert geotechniczny – warunek fundamentalny

Przed przystąpieniem do do zaprojektowania fundamentów hali, zachęcamy Inwestora do zlecenia wykonania odwiertów geotechnicznych. Cel jest jasny – ocena stanu gruntu oraz wód gruntowych. Kolejny zbędny wydatek? Nic bardziej mylnego! Dzięki informacjom od geologa mamy czarno na białym, na jakim gruncie postawimy naszą halę, jakiej wielkości i z użyciem jakiej technologii, wreszcie – z jakiego betonu wykonać fundamenty. Chodzi o to, by nasz budynek trwale powiązać z gruntem. Po latach użytkowania hali lepiej uniknąć problemów z pęknięciami fundamentów czy zarysowaniami na posadzce. Tu – koszt naprawy może przyprawić o zawrót głowy! Kilka punktów odwiertów wyjdzie znacznie, znacznie taniej.

Lata doświadczeń w budowaniu hal stalowych pokazały nam projekty dobrze i czytelnie wykonane, jak również, niestety te gorsze – z masą błędów konstrukcyjnych lub “przeprojektowaniem”.

Przykład?

Podwarszawskie Janki i optymalizacja hali stalowej, którą wykonaliśmy. Na prośbę Inwestora zrobiliśmy optymalizację projektu konstrukcji o powierzchni 400m2. W efekcie – uszczupliliśmy tę konstrukcję o blisko 15 000 kg stali! Przy obecnych (2021’) cenach hurtowych tego materiału oszczędność sięga nawet 100 000 zł!

Dostępność stali – to też ma znaczenie

Przykład źle wykonanego projektu hal stalowych, z którymi się często spotykamy? Niedobrane przekroje stalowe słupów, dźwigarów. Zaprojektowane elementy ze stali nie występują na rynku… w ogóle! Czasem ich produkcję w hutach mocno ograniczono. Tym samym – zdobycie ich na rynku wtórnym jest niemal niemożliwe! Punktem wyjścia jest zwykle ponowne przeliczenie i wykonanie projektu konstrukcyjnego.

Zwracajmy baczną uwagę na ten ważny aspekt!

Dotąd wykonaliśmy i zrealizowaliśmy dla Klientów projekty hal magazynowych z różnym przeznaczeniem. Wśród nich:

– Warsztaty i myjnie samochodowe

– Magazyny wysokiego składowania

– Przechowalnie owoców i warzyw

– Chłodnie

– Szokownie i mroźnie

– Zakłady kamieniarskie (z suwnicami)

– Sklepy wielko-powierzchniowe

fot. Konstrukcja stalowa myjni samochodów ciężarowych

Bazując na latach doświadczeń w branży, Klientom proponujemy wykonanie kompletnego projektu budowlanego – z udziałem naszego projektanta. Dbamy o zachowanie przepisów prawa budowlanego i wytycznych Inwestora. Bierze on czynny udział w procesie kreślenia hali magazynowej. Nowo powstały obiekt ma zadowolić najbardziej wymagających Inwestorów. Z zachowaniem dobrych standardów – obecnych na rynku magazynowym.

W gruncie rzeczy, o to przecież chodzi, prawda?

 

Kliknij by ocenić
[Total: 1 Average: 5]